Twinkl

Resources for parents and teachers

Twinkl

Twinkl

0.00
4.5

Affordability

5.0/5

Educational quality

4.0/5

Ease of use

4.5/5

Pros

  • 40,000+ resources
  • Multiple languages available
  • Fun activities

Cons

  • Free membership for a limited time

Twinkl provides curriculum, resources, material, activities, lessons and more for educators, students, and families. Resources from Twinkl can be used with google classroom or any other learning platform. Memberships for unlimited resources from Twinkl usually cost $5 per month. During school closures due to COVID-19 they are providing free memberships with access to 40,000 different resources, plus one free premium resources a week. The Twinkl School Closure Hub provides the free sign up to receive access to free resources.

Facebooktwitterpinterest

 

No Comments

Add your comment

Translate language ยป